Karpacz

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

» Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

W połowie 1900 roku wydano zezwolenie na zakup działki pod budowę karpackiego kościoła. Budowę rozpoczęto dziewięć lat później, zaś 26 sierpnia 1910 roku dokonano poświęcenia świątyni. Swoim kształtem budynek nawiązuje do barokowego budownictwa tyrolskiego.

» Skałki na Karpatce

Karpatka jest to niewysoka góra wznosząca się w samym centrum Karpacza. Odznacza się wyjątkowo charakterystycznym wyglądem, który już z daleka przyciąga wzrok. Granitowe zbocza porasta pierwotny las sosnowy, zaś ostro zarysowane i spadające wprost do rzeki Łomnicy ściany budzą niejaką grozę.

» Dziki Wodospad

Dziki Wodospad jest efektem spiętrzenia wód na Łomnicy. Znajduje się niedaleko dolnej stacji kolei linowej na Kopę. To miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów, którzy często fotografują się na tle spadającej wody z wysokości kilku metrów.

» Karkonoskie Drezyny Ręczne

Bez wątpienia Karkonoskie Drezyny Ręczne są największą atrakcją w mieście. Prawdziwe triumfy świeciły jednak w XIX wieku, kiedy to do Karpacza docierały pociągi pośpieszne z Berlina czy Amsterdamu.

» Śnieżka

Śnieżka to wszystkim znany, najwyższy szczyt w Karkonoszach. Wznosi się on na 1602 m n.p.m., dzięki czemu jest też najwyższym szczytem w Sudetach, na Śląsku oraz w Czechach. Powszechnie uznaje się ją za najbardziej charakterystyczny szczyt w Karkonoszach.

» Orlinek

Jest to normalna skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K85. Rozgrywane są na niej zawody o randze ogólnopolskiej. Niestety, do czasów współczesnych nie przetrwała pierwsza skocznia. W 1912 roku wybudowali są Niemcy. Była to konstrukcja drewniana, którą w 1946 roku przebudowali Polacy.

» Muzeum Zabawek

Bez wątpienia Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu to jedna z największych atrakcji w mieście. Muzeum założono na mocy uchwały Rady Miejskiej z dnia 28 lutego 1995 roku. Podstawę zbiorów stanowią eksponaty zgromadzone przez wiele lat przez Henryka Tomaszewskiego – twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

» Muzeum Sportu i Turystyki

Najważniejszym zadaniem Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest gromadzenie wszelkich dokumentów, eksponatów oraz pamiątek związanych z rozwojem sportu, turystyki i ochrony środowiska w Karkonoszach. W muzeum z powodzeniem są wystawiane trzy stale ekspozycje.

» Świątynia Wang

Świątynia Wang uchodzi za najstarszy kościół drewniany w Polsce. W rzeczywistości jednak budowla powstała nie w naszym kraju, ale w Norwegii w miejscowości Vang, od której przyjęła się jej powszechna nazwa. Jest to ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Przeniesiono go tu z Norwegii w 1842 roku.

» Zapora na Łomnicy

Zapora na Łomnicy powstała na początku XX stulecia. Bezpośrednią przyczyną budowy były częste ówczesne powodzie, które nawiedzały miasto. Jedną z najtragiczniejszych była powódź z 1897 roku, kiedy to doszło do zniszczenia wielu domów, dróg, gospodarstw rolnych oraz linii kolejowej. W tej sytuacji konieczne było takie zabezpieczenie, które chroniłoby dobytek i mienie mieszkańców.